بررسی تولید و چاپ انواع لفاف و ساشه بسته بندی

 

170136326.jpg

لفاف چیست؟
کلمه لفاف به معنای پوشش، کاور، غلاف و به طور کلی به هر چیزی که باعث احاطه شدن یا پوشش چیز دیگری شود را لفاف می گویند.
در صنعت بسته بندی به هر نوع فیلم انعطاف پذیر لمینتی پلیمری و غیر پلیمری که با استفاده از روش های بغل دوخت، ته دوخت و مرکز دوخت در انواع لفاف های بالشتی و ساشه ای در ابعاد و ضخامت های متفاوت تولید می شود را لفاف می گویند.

بسته بندی ساشه چیست؟
ساشه از کلمه ای فرانسوی (sachet) به معنای کیسه یکبار مصرف کوچک برگرفته شده است که برای بسته بندی انواع مواد غذایی، محصولات پودری، بهداشتی، دارویی و… به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.
برای استنباط و آشنایی هر چه بهتر با این نوع بسته بندی می توان به بسته بندی های تک نفره قهوه و نسکافه، سس کچاپ و مایونز تک نفره، بسته بندی پودری تک نفره (شکر، نمک و آویش) و هزاران محصول دیگر اشاره کرد.
عمده بسته بندی های ساشه ای که به صورت روزانه از آن ها استفاده می کنیم با استفاده از مواد اولیه پلیمری و غیر پلیمری همانند کاغذ های کرافت و صنعتی در نمونه های انعطاف پذیر طراحی، تولید و چاپ می شوند. تولید پلاستیک های بسته بندی ساشه بسیار کم به صورت تک لایه تولید شده و بیشتر به صورت ۲ لایه، ۳ لایه یا ۴ لایه لمینتی تولید می شود.

170136327.png

مواد اولیه تولید لفاف و ساشه بسته بندی
یکی از ویژگی ها و مزایای بسته بندی های انعطاف پذیر، فراوانی مواد اولیه تولید می باشد، به دلیل وجود فراوانی در مواد اولیه می توانید با توجه به نوع محصول از ویژگی و خواص مواد اولیه مرتبط بهره ببرید. یکی دیگر از ویژگی های لفاف ها امکان سفارش سازی قیمت تولید با توجه به فراوانی در مواد اولیه تولید می باشد.
لفاف پلی اتیلن سبک و سنگین (LDPE وHDPE ) :لفاف های پلی اتیلنی اقتصادی ترین نوع لفاف پلاستکی است که در انواع تک لایه برای محصولاتی همانند بسته بندی دستمال کاغذی یا در نمونه های سه لایه با روند تولید متفاوت برای بسته بندی شیر و دوغ پلاستیکی استفاده می شود. این نوع در بی شمار بسته بندی کالا و محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
فیلم های سلفونی(OPP-BOPP-CPP) : سلفون ها یکی دیگر از متریال های پلیمری برای تولید لفاف و فیلم های بسته بندی می باشد که بسیاری از بسته بندی های موجود در فروشگاه های مواد غذایی را در بر می گیرد. سلفون ها به عنوان جایگزنی مقاوم تر و جذاب تر و البته گران قیمت تر نسبت به نمونه های پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می گیرد.

170136325.png
فیلم پلی استر(BOPET) : پلی استرها یکی از مشتقات پلی اتیلن است که به صورت لمینتی با دیگر فیلم های پلیمری و غیر پلیمری با ضخامت ۱۲ میکرون برای افزودن ویژگی غیر قابل نفوذ پذیری مورد استفاده قرار می گیرد. فیلم پلی استر به عنوان چاپ پذیر ترین و نفوذ ناپذیر ترین فیلم پلیمری به صورت مکمل لمینتی با دیگر فیلم های پلیمری مورد استفاده قرار می گیرد.
فیلم متالایز : فیلم های متالایز هم به عنوان یک لایه لمینتی مکمل با دیگر فیلم های پلیمری و غیر پلیمری لمینت و استفاده می شود و باعث افزایش تاریخ انقضا و کیفیت بسته بندی و جلوگیری از نفوذ نور خورشید می شود. فیلم های متالایز با ضخامت های ۷ یا ۱۲ میکرون روی دیگر متریال ها لمینت می شود. فیلم های متالایز در محصولاتی همانند لفاف چای یا بسته بندی تنقلات همانند چیپس و پفک مورد استفاده قرار می گیرد.

170136329.png

فویل آلومینیوم : فویل آلومینیوم همان متالایز اما با ضخامت بیشتری است که نفوذ پذیری بسته بندی در برابر هوا رطوبت و نور خورشید را به صفر رسانده و حساس ترین محصولات غذایی را به صورت بلند مدت قابلیت نگاه داری دارد.
کاغذی صنعتی و کرافت با گرماژ مورد نیاز شما : امکان تولید لفاف با استفاده از کاغذ های انعطاف پذیر همانند کرافت در گرماژهای مختلف به صورت تک لایه یا لمینتی امکان پذیر است.

منبع: ایرنا