بسته بندی چیست؟

89.jpg

بسته بندی یکی از شیوه‌های محافظت از محصول است. بسته‌بندی‌ها با اهداف مختلفی از قبیل محافظت از محصول، افزایش مدت زمان ماندگاری محصول و… طراحی و ساخته می‌شوند. امروزه می‌توانید صدها هزار محصول متنوع را مشاهده کنید که قفسه‌های سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها را پر کرده‌اند و هر یک با بسته‌بندی جذاب و چشم‌گیر خود نظر مصرف‌کنندگان را به خود جلب می‌کنند.

در واقع دیزاین بسته‌بندی ابزاری مناسب برای بازاریابی و تبلیغات است. طراحی بسته‌بندی را می‌توان شامل ساختار، رنگ، مواد، تصویر، تایپوگرافی، و دیگر اطلاعات فرعی در طراحی دانست که در کنار یکدیگر موجب جذاب‌تر شدن محصول خواهند شد.

هدف اصلی از طراحی بسته‌بندی محافظت، مهار، توزیع محصول، حمل و نقل، ذخیره، و همچنین شناسایی و تمایز راحت‌تر محصول در بازار است.

هر محصولی که مصرف می‌کنید از غذایی که می‌خورید تا لباسی که بر تن می‌کنید، همگی در جعبه‌ها یا کیسه‌ها مخفی می‌شوند. طراحی بسته‌بندی محصول علاوه بر جذابیت، می‌تواند تجربه مشتری را نیز رقم بزند.

از میان قوانینی که باید در طراحی بسته‌بندی محصولات به آن‌ها توجه شود می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

طراح و کارفرما باید به خوبی مشتری و بازار هدف را شناخته و نیازهای آنان را درک کنند

سادگی بیش از آنچه که فکرش را بکنید به فروش می‌رسد

در طراحی تصویرسازی بسته‌بندی محصول باید بر روی برند تمرکز شود

پیش از شروع کار باید درباره رقیبان و عملکرد آنان تحقیق شود

تست را فراموش نکنید

بسته بندی محصول چیست؟

بسته بندی محصول یا همان بسته بندی جعبه یکی از رایج‌ترین شیوه‌های ارائه محصول است. با استفاده از بسته بندی محصول، می‌توان به راحتی افزایش فروش چند برابری را برای محصولات خود رقم زد.

در تعریف بسته بندی محصول می‌توان گفت که بسته بندی محصول در کمترین حالت ممکن یک لایه محافظ برای محصول است.

تاریخچه استفاده از بسته بندی تاریخچه استفاده از بسته‌بندی تقریبا بر می‌گردد به اولین غذایی که انسان اولیه قصد داشت برای مدت‌زمان طولانی‌تری نزد خود نگه دارد و یا به انتقال آن از جایی به جای دیگر بپردازد و این دلیل ایجاد بسته بندی برای اولین بار بود. گاهی اوقات نیاز به جابه‌جایی وسایل بود و نداشتن هیچ‌گونه بسته‌بندی برای آن‌ها دردسر ایجاد می‌کرد.

رفته‌رفته انسان به ظرف‌ها و بسته‌بندی‌های گوناگون بر اساس نوع محصول یا چیزی که در اختیار داشتند نیاز پیدا کرد و مجبور به ساخت انواع مختلف جعبه و بسته شد. بسته‌بندی‌هایی که امروزه مشاهده می‌کنید همگی ساخته‌ی ذهن خلاق بشر در طول زمان است.

کاربردهای بسته بندی چیست؟

از مهم‌ترین کاربردهای بسته بندی می‌توان به محافظت فیزیکی از محصول اشاره کرد. نیاز به ایجاد بسته بندی مناسب یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه‌ ویژه‌ای کرد.

محصول بدون بسته بندی مناسب فروش لازم و کافی نخواهد داشت. دومین کارکرد بسته بندی افزایش میزان فروش محصول است. برای اینکه محصول به‌خوبی فروخته شود و مشتریان را جذب کند، بسته بندی محصول به همراه طراحی، سفارش لوگو برای درج روی بسته بندی، طراحی کارت ویزیت، طراحی کاتالوگ در ابعاد کوچک برای داخل جعبه‌ی محصولاتی مانند لوازم خانگی و آرایشی و… می‌تواند بسیار مفید باشد.

دلایل استفاده از بسته بندی

دلایل استفاده از بسته‌بندی برای افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. شخصی ممکن است برای سهولت در جابه‌جایی وسایل در محل کار یا در هنگام اسباب‌کشی از جعبه استفاده کند؛ یک شرکت برای افزایش فروش محصولات و تبلیغ مناسب و جذب مشتری از بسته‌بندی استفاده کند؛ شرکتی دیگر برای بالابردن قیمت محصول خود، برای آن بسته‌بندی جذاب و باکیفیت در نظر بگیرد.

همچنین ممکن است فردی برای خوراک و غذاهای خود نیاز به ظرف‌هایی مناسب برای بسته‌بندی و نگهداری صحیح آن‌ها داشته باشد تا بتواند در روزهای بعد، از آن ماده‌ی غذایی بدون آن که آسیبی به آن وارد شده یا خراب شده باشد، استفاده کند.

456.jpg

مزایای بسته بندی چیست؟

از جمله مزایای بسته‌بندی محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

صرفه‌جویی در زمان

صرفه‌جویی در هزینه‌های لازم برای بازار رقابتی

جلب نظر مشتریان و افزایش فروش محصولات

نشان دادن حرفه‌ای بودن کسب و کار

افزایش اعتماد و اطمینان و وفاداری مشتریان به محصولات برند

طبق تحقیقات انجام شده، حدود 72% از مشتریان ادعا کرده‌اند که طراحی لوگو جذاب و متفاوت بسته‌بندی می‌تواند بر روی تصمیم آن‌ها مبنی بر خرید محصول اثرگذار باشد.

به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و موفق برای جذب مشتریان بیش‌تر از طراحان مجرب برای طراحی بسته‌بندی محصولات خود کمک می‌گیرند. با وجود صدها و هزاران محصول گوناگون بر روی قفسه‌های فروشگاه‌ها و وسعت انتخاب مصرف‌کنندگان، لزوم به تمایز در میان دیگر محصولات بازار به خوبی احساس می‌شود.

طراحی بسته‌بندی موفقیت آمیز می‌تواند در مخاطبان اشتیاق بیش‌تری ایجاد کند. توجه داشته باشید که طراحی بسته‌بندی نه تنها طراحی گرافیکی، بلکه نوع، شکل، و جنس بسته‌بندی فیزیکی که مصرف‌کننده خریداری می‌کند را نیز شامل می‌شود. بسته‌بندی محصول می‌تواند به یک نماینده به یاد ماندنی از یک مجموعه یا برند تبدیل شود.

معایب استفاده از بسته بندی نامناسب

یک ظرف خورش قرمه‌سبزی را تصور کنید که بعد از سفارش از یک رستوران به دست شما رسیده است و بعد از تحویل، می‌بینید که تمام محتویات ظرف به دلیل حمل و انتقال، از بسته‌بندی آن خارج شده و عملاً هیچ‌گونه خورشی در ظرف باقی نمانده است. علت این پدیده چیست؟

استفاده از یک ظرف نامناسب و بدون درپوش یا با درپوشی که از ظرف بزرگ‌تر است، یکی از عمده‌ترین دلایل پدیدآمدن این اتفاق است. نتیجه‌ی به‌کارگیری این بسته‌بندی، عدم اعتماد مشتری به رستوران و کاهش فروش و سفارش می‌شود. در چنین مواقعی باید از یک ظرف استاندارد و مناسب استفاده کرد.

اگر طراحی روی بسته بندی‌ها به درستی انجام نشود، می‌تواند در کاهش اعتماد مخاطب و فروش نقش بسزایی داشته باشد. بنابراین اگر هرگونه محصولی دارید که نیاز به جعبه و بسته‌بندی دارد، ابتدا تمامی نکات مربوط به محصول از جمله ابعاد، نوع، فضای اشغالی، شرایط نگهداری و… را سنجیده و سپس اقدام به طراحی یک بسته‌بندی مناسب و در قالب محصول کنید تا علاوه بر جلب رضایت مشتری، به افزایش فروش محصولات خود کمک کنید.

اهداف بسته بندی را می‌توان موارد مختلفی در نظر گرفت. اولین هدف هر ساخت بسته بندی را می‌توان محافظت از محصول در نظر گرفت. دومین دلیل یا هدف برای ساخت بسته بندی افزایش کیفیت محصول و در مرحله بعدی افزایش قیمت فروش و جذب مشتری بیشتر است.

منبع: https://packagingoftheworld.com