7 مدل به روز طراحی بسته بندی

45646 دنیای نو - 7 مدل به روز طراحی بسته بندی طراحی به روز بسته بندی یکی از مهمترین نکات فروش محصول است. این موضوع  به این دلیل پراهمیت است که معیارها و ملاک مردم برای سنجیدن میزان کیفیت محصول، بسته بندی آن است. اگر بسته بندی محصول در اولین نگاه بتواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد، احتمال فروش آن محصول بالا می رود.

معمولا زمانی که یک محصول بسته بندی زیبایی دارد اغلب مردم عکس آن را گرفته و در شبکه های اجتماعی برای دوستان خود می فرستند و نظر خواهی می کنند. همین موضوع باعث میشود هزاران نفر با محصول آشنا شده و تحت تاثیر بسته بندی زیبای آن قرار گیرند. از این طریق درصد فروش یک محصول بالا میرود.

اگرچه مشتری ثابت یک محصول ماندن تا حد زیادی به کیفیت و کارایی محصول بستگی دارد اما مخاطبان در نگاه اول جذب بسته بندی محصولات میشوند. همین موضوع اهمیت طراحی بسته بندی و به روز بودن آن را چند برابر می کند. همانند تمام چیزهای دیگری که در دنیا وجود دارند، طراحی و بسته بندی محصولات نیز هر ساله دستخوش تغییر شده و مطابق مد روز پیش میروند.

آگاهی از رنگها، شکل ها، نماد، خطوط و… در این زمینه بسیار مهم است. به عنوان یک طراح خلاق شما حتما دوست دارید سبک خود را داشته باشید، هرچند ایده هایی که در صنعت مدرن طراحی امروزه استفاده میشود به شما اطلاعات مهمی از اینکه چه عناصری در طراحی پر کاربرد تر است و کدام عناصر بیشتر در طراحی استفاده می شوند می دهد.

۱.  طراحی های ساده، واضح، درشت و برجسته:

طراحان غالبا بر طراحی های ساده و واضح که اطلاعات و مفاهیم را به راحتی به مشتری منتقل کند تاکید دارند. چنین طراحی های مرتب و واضحی در انتقال مفهوم برند موفق ترند. طبق آماری که از نتیجه ی کار طراحان جمع آوری شده، استفاده از طرح های مینیمال در طراحی بسته بندی محصولات، باعث ارتقاء فروش محصول می شود. در دنیای پرسرعت امروز، خریداران زمان زیادی برای مطالعه نوشته های روی محصول ندارند؛ بنابراین شما باید در چند ثانیه مفهوم را القا کنید. یک طراحی مرتب و واضح پیام برند را نیز واضح به مشتری می رساند.

 
56196 دنیای نو - 7 مدل به روز طراحی بسته بندی

۲.  حروف گذاری هنری:

طراحان، افراد خلاقی هستند. آنها دوست دارند همه چیز را به سبک خاص خودشان بیان کنند. اغلب طراحان حروف را به صورت خاص، متفاوت و هنری بر روی محصول درج می کنند تا حس تفاوت و صمیمیت بیشتری را به مشتری القا کنند.

حروف گذاری هنری شامل عناصری مانند خطوط درهم و در عین حال ساده (مانند دستخط انسان) است. این مدل حروف گذاری سبب می شود محصول شما متمایز از محصولاتی که نوشته های دیجیتال دارند شود. از آنجایی که استفاده از حروف گذاری که بصورت دست خط انسانی است حس نوستالژی را در مشتری برمی انگیزد سبب می شود حس خوبی به مشتری القا شود.
656 دنیای نو - 7 مدل به روز طراحی بسته بندی

۳.  رنگ پاشی در اطراف:

به خوبی می دانیم که رنگها احساسات افراد را بر می انگیزند و در تصمیم گیری مشتری برای خرید تاثیر زیادی دارند. اخیرا طراحان بسته بندی محصولات از رنگها به شیوه ی هیجان انگیزی در طراحی استفاده کرده اند. آنها رنگ های روشن را در کنار رنگ های درخشان بکار میبرند تا بسته بندی جذاب تری را به مشتریان عرضه کنند.

همچنین از رنگ ها برای نمایش انواع مختلف یک محصول استفاده می شود؛ بنابراین از این طریق مشتری با دیدن هر رنگ یک محصول بلافاصله به کاربرد و نوع آن پی میبرد و دیگر نیازی به مطالعه جزئیات دیگر ندارد‌.

۴ . تکرار:

تکرار، در ایجاد طرح های گرافیکی هیجان انگیز بسیار موثر است. این الگو را میتوان همیشه، در طراحی های قدیمی تا جدید مشاهده کرد. در طراحی بسته بندی محصولات، تکرار الگوهای زیبا به عنوان بخشی از مد امروزه در نظر گرفته میشود. هدف از تکرار نقش های بصری انتقال مفهوم و پیام اصلی برند است. این نقش ها طبق هویت و کاربرد هر محصول انتخاب می شود.

۵.  ساخت روایت:

طراحی بسته بندی نباید فقط استفاده ی بی روحی از رنگ ها و عناصری که تا به حال نام بردیم باشد. بلکه باید روایت یا پیامی را از محصول منتقل کند که سبب ایجاد ارتباط و حس بهتر مشتری به محصول شود.

به همین منظور طراحان گرافیک از تصاویر الحاقی برای ساخت روایتی بر روی بسته بندی محصول استفاده می کند. این تصویرسازی ها باید غنی بوده و به مشتری حس داستان های فراموش شده را منتقل کنند.

۶.  رنگ های پاستیلی:

استفاده از رنگ های ملایم بسیار پرکاربرد است. استفاده از رنگ های خنثی و ملایم بسیار ترند شده است. چنین رنگ های ملایمی که نقطه ی مقابل رنگ های جیغ و روشن هستند تاثیر و حس خنثی بودن به مشتری القا می کنند‌.

تاکنون اغلب از رنگ های جیغ و روشن در طراحی ها استفاده میشده و حال طراحان قصد دارند با استفاده از رنگ های ملایم جلوه ی بسته بندی هارا متمایز کنند. این رنگ ها القا کننده ی حس صمیمیت و سادگی به مشتری هستند.

۷.  شکل های منحصر به فرد:

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار، شکل بسته بندی است. طراحان می خواهند شکل بسته بندی ها به گونه ای باشد که نظر مشتری هارا به سرعت جلب کند، بنابراین به دنبال طراحی شکل های منحصر به فردی هستند که از سایر محصولات فروشگاه متمایز باشد.

به عنوان مثال: محصول بسته بندی آبمیوه مانند نی ایستاده باشد‌ و یا یک بسته بندی دانه ی پرنده مانند منقار پرنده طراحی شود.

این شیوه ی جدید در جذب مشتری های بیشتر تاثیر بسزایی دارد و محصول را با وضوح بیشتری معرفی می کنند. هنگامی که مشتری شکل بسته بندی متفاوتی را می بیند فورا کنجکاو می شود تا اطلاعات بیشتری از محصول به دست آورد.

مدل های طراحی بسته بندی به سرعت در حال تغییر است. طراحان با اطلاعاتی که درباره ی رنگ، شکل، حروف گذاری و… بدست می آورند، هر ساله در حال تغییر شیوه های طراحی خود هستند.

منبع: هنرگستران آتنا