فروش مویرگی چیست؟ راهنمای جامع بازاریابی و پخش مویرگی

غفقغ56768.jpg

پخش مویرگی (Retail Distribution) چیست؟

به کانال زنجیره توزیع از کسب و کار یا واسطه ها که از طریق آن بتوانیم یک محصول یا خدمت را به دست مصرف کننده برسانیم، اصطلاحا پخش مویرگی می‌گویند و شامل شبکه عمده فروشان، خرده فروشان، توزیع کنندگان است و از طریق ماشین، کامیون، وسیله نقلیه، موتورسیکلت و یا حتی از طریق اینترنت صورت می گیرد. کانال‌ها به شکل‌های مستقیم و غیرمستقیم دسته بندی می‌شوند و کانال‌های مستقیم به مشتری اجازه می‌دهند که از تولید کننده به صورت مستقیم خرید کند و کانال‌هایی که به صورت غیرمستقیم هستند معمولا دارای یک عنصر واسطه ای مثل عمده فروش یا خرده فروش است که رابط ما را بین تولید کننده و مصرف کننده را هموار می‌کند.

هدف بازاریابی مویرگی

بعضی از محصولات موجود در بازار پر مصرف هستند و جزئی از اقلام اساسی به حساب می‌آیند. این یعنی مشتری به طور قطعی چنین کالایی را نیاز دارد و آن را خواهد خرید. در این شرایط شرکت‌های زیادی اقدام به تولید این نوع کالاها می‌کنند و تنوع برند و محصول در بازار افزایش خواهد یافت. حال باید برای جلب نظر مشتریان محصولات تولیدی خود را در دسترس آن‌ها قرار دهید تا بتوانید فروش را افزایش دهید. در غیر این صورت رقبا بازار موجود را تصاحب می‌کنند. سیستم پخش مویرگی در چنین شرایطی به کار می‌آیند و شما می‌توانید کالای خود را از طریق فروش‌ مویرگی به فروش برسانید. اما برای این کار دقت داشته باشید که نیاز به یک پلن فروش مویرگی دارید تا بتوانید فرآیند فروش مویرگی را به بهترین شکل انجام دهید.

نکاتی برای بهبود فروش از طریق فروش مویرگی

پول: هر چقدر توزیع گسترده تری داشته باشیم، محصول بیشتری می‌فروشیم و درآمد بیشتری داریم. به علاوه تولید کنندگان درآمد خودشان را در توزیع محصول خودشان در فروشگاه می‌بینند. چون هر چقدر محصول بیشتر دیده شود، بیشتر فروش می‌رود.

آگاهی از محصول: یکی از مهم‌ترین دلایلی استفاده از پخش مویرگی این است که آگاهی از محصول را بالا می‌برد. وقتی محصول شما در تمامی فروشگاه‌ها دردسترس باشد مشتری‌ها بیشتر به آن اعتماد می‌کنند و محصول را به عنوان یک برند شناخته شده می‌بینند.

فروشنده ها: علاوه بر تولید کننده، فروشنده ها هم سود زیادی از فروش محصولاتی که به روش مویرگی توزیع می‌شود می‌برند. چون سیستم توزیع یک سیستم فراگیر روزمره است و حق انتخاب بالاتر به مشتری می‌دهند و مشتری هم برای حصول اطمینان از انتخاب بهترین محصول ارتباط بیشتری با صاحب فروشگاه برقرار می‌کند .

تولید کننده: تولید کننده اولین کسی است که از پخش مویرگی سود می‌برد چون شرکت درآمد زیادی پیدا می‌کند و شهرتش روز به روز بیشتر می‌شود، محصولش همه جا توزیع می‌شود و همه جا در دسترس است و بخشی از بودجه تبلیغاتش را می‌تواند به پخش مویرگی و PR اختصاص دهد.

مشاغل مرتبط با فروش مویرگی

ویزیتور مویرگی

شاید نام ویزتور و بازاریاب را در شرکت‌های پخش یا حتی آگهی‌های مختلف کاریابی دیده باشید. اما لازم به ذکر است که بازاریاب با ویزتوری متفاوت است زیرا بازاریاب زیر نظر واحد بازاریابی و ویزیتور تحت نظر واحد فروش فعالیت می‌کنند.

سوپروایزر یا سرپرست

برای آموزش ویزیتورها از یک ویزتور قدیمی و با تجربه استفاده می‌کنند. این شخص روش اجرایی فروش مویرگی را برای ویزیتورها توضیح می‌دهد. همچنین در ادامه هم نقش سرپرستی یا سوپروایزری را خواهد داشت. در اصل می‌توان گفت که سوپروایزر رابط بین ویزیتورها و سرپرست فروش است.

سرپرست فروش

تیم‌های کاری در شرکت‌های پخش مویرگی نیاز به سرپرستی دارند که یک فرد باید آن‌ها را انجام دهد. البته لازم به ذکر است که سرپرست فروش به طور مستقیم مانند ویزیتورها به مناطق مختلف سرویس نمی‌دهد اما به همراه آن‌ها به مناطق مختلف برای سرکشی می‌رود.

سرپرست منطقه

وقتی که قرار است مناطق تحت پوشش شرکت پخش مویرگی افزایش یابد یک نفر باید باشد تا بتواند چند شهر را سرپرستی کند. این شخص باید سرپرست‌های فروش را تحت کنترل داشته باشد و همچنین با مرکز عملیات، ارتباط‌های لازم را داشته باشد.

مأمور پخش یا توزیع کننده

در سیستم پخش مویرگی کسی که بار را از انبار دریافت می‌کند و به مشتری‌ها تحویل می‌دهد مامور پخش است. در ادامه هم باید برای تسویه حساب بار دریافت شده به واحد حسابداری مراجعه کند.

سرپرست توزیع

در این بخش هم سرپرست مانند بخش‌ سرپرست فروش، وظیفه نظارت بر سازمان‌های زیر نظر خود را دارد. وظیفه هدایت و مدیریت تیم‌های توزیع مویرگی با سرپرست توزیع است.

تحصیل‌دار

در خیلی از شرکت‌هایی که بازاریابی مویرگی انجام می‌دهند، شاید این بخش وجود نداشته باشد. اما در صورتی که حجم مطالبات افزایش یابد شرکت‌ها تحت نظارت حسابداری اقدام به جذب یک یا حتی چند تحصیل‌دار می‌کنند. تحصیل‌دار کسی است که مطالبات را وصول می‌کند.

منبع: حرفه پلاس