بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) به مجموعه فعالیت­هایی که جهت تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می­گیرد، گفته می­شود. دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح برای بازاریابی محصولات یا خدمات از طریق فن­آوری­های دیجیتال است. دیجیتال مارکتینگ از طریق هر رسانه دیجیتالی مانند موبایل، صفحات نمایشگر تبلیغاتی و... امکانپذیر است. وقتی که شما قصد توسعه یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ را دارید، از کجا باید شروع کنید؟ هر استراتژی نیازمند یک برنامه ریزی منظم و اجرای دقیق آن می­باشد. یکی از دلایل اصلی شکست بسیاری از کسب و کارها نداشتن برنامه برای استراتژی می­باشد. پس اولین کار شما نوشتن یک برنامه و اجرای دقیق آن است.

توصیه هایی برای توسعه استراتژی دیجیتال مارکتینگ

مهمتر از داشتن یا نداشتن استراتژی، اینکه در برنامه خود جایگاهی را که الان دارید و جایگاهی را که می­خواهید چند سال بعد به آن دست پیدا کنید را در نظر بگیرید و با هم مقایسه کنید. در حقیقت شما باید در برنامه­ریزی خود هدف و جایگاه و نیازهای خود را تعیین کنید. شما یک برنامه­ریزی بلند مدت دارید که در سال دهم قصد دارید به آن دست بیابید اما باید در برنامه­ریزی­های کوتاه مدت خود در بین این ده سال هدف­های کوچکتری تعیین کنید که با کمک این هدفها بتوانید به هدف بزرگتر دسترسی داشته باشید. برنامه­ریزی استراتژی دیجیتالی هم به همین صورت است. یکی از بهترین نکات آن داشتن ابزارهای اندازه گیری است تا اینکه متوجه شوید راهی که انتخاب کرده­اید برای تبلیغات چه مقدار بازخورد داشته است مانند ایمیل مارکتینگ شما باید بررسی کنید، ایمیل­هایی که ارسال می­کنید چه مقدار از آنها خوانده می­شوند و چه مقدار کلیک روی آنها می­شود. شرکت شما هر چقدر که بزرگ یا کوچک باشد، به یک برنامه دیجیتال مارکتینگ نیاز دارد، از این رو بسیاری شرکت برای بازاریابی دیجیتال خود یک برنامه بازاریابی دیجیتال منحصر به فرد دارند.

در ادامه ما می­خواهیم به مشکلات نداشتن یک استراتژی برای دیجیتال مارکتینگ بپردازیم:

1ـ بدون جهت بودن

2ـ شما سهم بازار آنلاین خود را نخواهید دانست

3ـ رقبا سهم بازار را بدست می آورند

4ـ شما هیچگونه ارائه و پیشنهاد خاص آنلاین نخواهید داشت.

5ـ مشتریان آنلاین خود را به درستی نخواهید شناخت

6ـ کسب و کارتان از هم می­پاشد

7ـ قراردادن بودجه کافی 

8ـ هدر رفتن پول و زمان

9ـ هیچ پیشنهاد جدیدی نخواهید داشت و مانند یک فروشگاه معمولی فعالیت خواهید کرد

10ـ وب سایت شما بهینه سازی نخواهد شد.

 

 image051 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

الف) نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

همان فعالیت‌­های بازاریابی که به صورت سنتی و محیطی اجرا می‌­شده است اگر با استفاده از ابزارهای دیجیتال باشد در این دسته قرار می‌­گیرد:

a) بازاریابی محیطی ارتقاء یافته

برخی از فعالیت های بازاریابی سنتی گاهاً می تواند با ابزارهای دیجیتال همراه شوند و اثر گذاری بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال در شهر تهران شما روزانه بیش از 4000 سازه تبلیغاتی از قبیل بیلبورد، استرابورد و... می بینید که همگی در حال رقابت با یکدیگر هستند برای جلب نظر و توجه شما. دیجیتال مارکتینگ از این نوع را می توان در بیلبوردهای الکترونیکی یافت که زمانی بسیار رایج شده بود.

 

 image053 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

نوع دیگری از بازاریابی، بازاریابی با سمپلینگ بوده است که بسیار رواج داشته و دارد. بدین معنی که شرکت ها محصول خود را در ابعاد کوچکتر آن یا نمونه ای از آن در اختیار دیگران قرار می دهند تا پس از آزمایش کردن آن را خریدار کنند. حال در این نوع از بازاریابی دیجیتال اگر شما محصول یا خدمتی دارید می توان به سمپلینگ های دیجیتال نیز اندیشید که مثالی از آن را امروزه شما در فروشگاه های موبایل فروشی بزرگ یا نمایندگی های سامسونگ یا ... می بینید و یا همچنین سیستم های تبلیغات تعاملی که در پاساژهای معروف تهران نیز وجود دارد.

b) رادیو مارکتینگ Radio Marketing

نه تنها در ایران، بلکه در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز هنوز رادیو نمرده است و به عنوان یک رسانه و کانال برای دیجیتال مارکتینگ قابل استفاده است. در این زمینه به آمارها دقت کنید:

در ایالات متحده میانگین شنیدن رادیو به طور سرانه 2 ساعت در روز است. در ایران نیز همچنان 34 درصد جمعیت در هفته به رادیو گوش می کنند که برخی از آنان بیش از یک ساعت در روز شنونده رادیو هستند. لذا رادیو نیز بخشی از بودجه سازمان ها را به خود اختصاص می دهد.

استفاده از رادیو برای مخابره یک پیام تبلیغاتی میان برنامه ای و یا حتی اسپانسرینگ یک برنامه می تواند از این دست دیجیتال مارکتینگ باشد.

 

image054 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

 

c) بازاریابی تلویزیونی TV Marketing

بازاریابی تلویزیونی نیز بسیار رایج و مرسوم بوده و هست و به دلیل مخاطبان زیادی که سالها در بین عموم داشته بسیاری از کسب و کارها را ترغیب به استفاده از این کانال بازاریابی دیجیتال کرده است و به همین دلیل است که هزینه های سرسام آوری را به شرکت ها تحمیل کرده و سازمان های کوچک یا نوپا توانایی پرداخت آن را ندارند.

d) بازاریابی تلفنی Tel Marketing

"بازاریابی و فروش تلفنی" یکی از رایج ترین ابزارهای بازاریابی و فروش و یک دانش علمی به همراه پشتوانه های تجربی و مهارت های عملی ست که تنها افراد واجد شرایط و شرکت های پر قدرت برای رونق بخشیدن به فعالیت های بازاریابی و فروش، قادرند به بهترین نحو از این ابزار کارآمد و پرسود، بیشترین درآمدها را کسب کنند.

e) بازاریابی فکس Fax Marketing

ارسال گروهی فکس توسط دستگاه های فکس ویژه مارکتینگ (بازاریابی) را جهت گروه های خاص هدف فکس مارکتینگ می گویند و به علت تبلیغات کاغذی و ماندگاری بیشتر از سایر تبلیغات، بسیار موثر می باشند. NewNet مفتخر است با دارا بودن نرم افزار Fax Marketing و بانک اطلاعاتی داینامیک بهترین خدمات را در این زمینه به مشتریان گرامی عرضه می نماید.

ب) نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در این نوع از بازاریابی که اختصاراً بازاریابی آنلاین گفته می شود، شما با استفاده از اینترنت و نیز شاید با کمک گرفتن از سایر ابزارهای دیجیتال به سرعت بیشتر و دقیق تر با مشتریان ارتباط برقرار می کنید و هر کدام از کمپین های شما اگر بازدهی خوبی با توجه به هزینه آن ایجاد نکرده است آن را تکرار نخواهید کرد. حتی در این نوع، شما می توانید برای بخشی از مشتریان خود یک کمپین متفاوت از بخشی دیگر طراحی کنید. (آزمون A/B تا بسنجید کدام کمپین موفق تر بوده تا دیگری را متوقف کنید که این امر باعث می شود هزینه ها و بازدهی شما به شدت بهبود یابد).

انواع دیجیتال مارکتینگ noline عبارتند از:

a) ایمیل مارکتینگ Email Marketing

اولین ایمیل در سال 1971 فرستاده شد. عجیب است با توجه به سرعت رشد تکنولوژی، همچنان قسمت بزرگی از بودجه ی دیجیتال مارکتینگ به ایمیل مارکتینگ اختصاص دارد. ایمیل مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی دیجیتال است که نرخ بازگشت سرمایه خوبی دارد و هر سال نسبت به سال قبل رشد حدود 4 درصدی را تجربه می کند. ابزارهای گوناگونی برای بهینه کردن ایمیل مارکتینگ وجود دارد.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

مفهوم کلی ایمیل مارکتینگ ساده است. شما یک سری مشتری بالقوه و مشتریان فعلی را انتخاب می‌کنید. سپس از طریق یک کمپین و کارزار دیجیتال که دارای استراتژی قوی است، ایمیل برای این افراد ارسال می‌کنید. اگر استراتژی و کمپین شما جوابگو باشد، می‌توانید پتانسیل را تبدیل به فروش کرده و همچنین خریدارانی که تنها یک بار از شما خرید کرده‌اند را به مشتریانی وفادار تبدیل کنید.

b) بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی به زبان ساده، کمک به سرنخ سازی و نهایتاً از طریق «ارائه محتوا» به مخاطب است که تاثیری غیر مستقیم داشته و با مفید بودنش به جلب علاقه و اعتماد مخاطب که نقش اصلی در تبدیل شدن «مخاطب به مشتری» دارد، منجر می شود.

c) ویدیو مارکتینگ Video Marketing

تعریف بازاریابی ویدئویی یا ویدیو مارکتینگ (Video Marketing) بسیار ساده است: بکارگیری ویدیو برای تبلیغ یا معرفی برند، فروش محصولات و یا خدمات شما. بازاریابی ویدیویی می‏تواند برای هرچیزی از جمله ایجاد رابطه با مشتری استفاده شود. علاوه بر این، بازاریابی ویدیویی می‏تواند وسیله­ای برای نشان دادن چگونگی استفاده، تشویق مشتریان، رویداد­های زنده و ارائه محتوای سرگرم کننده باشد. در سال­های اخیر بسیاری از بازاریابی­های محتوا به سمت ویدئو جاری شدند. با افزایش تاثیر ویدیو مارکتینگ در سال 2005 یوتیوب به صحنه آنلاین آمد و راهی برای بیان ویدیویی گشود و با رشد آن، شرکتهای زیادی شروع به ایجاد پروفایل برای خود کردند. آمار ویدیو مارکتینگ روز به روز گسترش یافته و این جریان برای کسب و کارها فرصتی به وجود می‏آورد تا الهام بگیرند، احساسات را بیدار کنند و نیاز مخاطبانشان را با استفاده از راهی مطمئن و واقعی طلب کنند.

d) تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی روشی از تبلیغات است که تبلیغ دهنده تنها زمانی ملزم به پرداخت هزینه می­باشد که بر روی تبلیغ کلیک شده و لینک مورد نظر وی توسط بازدید کننده نمایش داده شود. تبلیغات کلیکی معادل “Pay Per Click” و “Cost Per Click” و مخفف آنها به ترتیب PPC و CPC می­باشد. این روش همواره در تقابل با سئو و بهینه سازی سایت است.

در تبلیغات کلیکی، با توجه به قیمت کلیکی که تعیین ‌می‌کنید و متناسب با بودجه‌ای که برای تبلیغات کلیکی خود در نظر می‌گیرید، کلیک دریافت می‌کنید و هزینه می‌پردازید.

e) اینفلوئنسر مارکتینگ

در این پلتفرم‌ها شما می‌توانید به خوبی اینفلوئنسر مارکتینگ انجام دهید و با توجه به موضوع تبلیغ موردنظر خود، با اینفلوئنسر مناسب ارتباط برقرار کنید و تبلیغات خود را به دست میلیو‌ن‌ها کاربر در فضای شبکه‌های اجتماعی برسانید.

f) انتشار رپرتاژ آگهی

رپرتاژ آگهی یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که به شما کمک می‌کند با انتشار محتوایی مناسب و جذاب، مورد توجه کاربران بسیاری قرار بگیرید. کسب و کارها با اهداف مختلفی اعم از افزایش آگاهی از برند، سئو، روابط عمومی و افزایش فروش اقدام به انتشار محتوا در سایر رسانه‌ها تحت عنوان رپرتاژ آگهی می‌کنند. با استفاده از پلتفرم‌های انتشار رپرتاژ آگهی می‌توانید محتوای خود را در سایت‌های پربازدید بسیاری به نمایش بگذارید. علاوه بر این تریبون با ارائه گزارش‌دهی دقیق، شما را در تحلیل و بررسی کمپین‌تان یاری می‌کند تا بتوانید کمپین بهینه و موثرتری اجرا کنید.

رپرتاژ آگهی چیست؛ چگونه یک رپرتاژ آگهی بنویسیم؟

همان‌طور که از نام آن‌ مشخص است، «رپرتاژ آگهی» نوعی آگهی تجاری‌ است که از ساختار گزارشِ روایتی بهره می‌برد.

رپرتاژ آگهی؛ معامله‌ای (سه سر سود)

تبلیغات از نوع رپرتاژ آگهی، مزایای منحصربه‌فردی برای خواننده‌، آگهی‌دهنده و منتشرکننده‌ی آگهی به‌همراه دارد.

مردم از دیدن رپرتاژ آگهی‌ در رسانه‌ها لذت می‌برند. خریدارانِ بالقوه تبلیغات را به چشمِ «اخبار قابل استفاده» نگاه می‌کنند که اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری آگاهانه در خصوص خرید هر آنچه به آن نیاز دارند، برایشان مهیا می‌کند. یک رپرتاژ آگهی که به‌خوبی نگاشته شده باشد، این اطلاعات را در قالبی جالب‌توجه و گیراتر از تبلیغات معمولی ارائه می‌دهد. رپرتاژ آگهی‌ها به نظر خوانندگان سرگرم‌کننده و مفید و برای آگهی‌دهنده‌ها ابزاری قدرتمند به حساب می‌آیند. آگهی‌دهنده‌ها با استفاده از رپرتاژ آگهی «چهره»‌ای به کسب‌و‌کارشان می‌بخشند، آن را واجد صفات انسانی می‌کنند و خود را نسبت به رقبایشان متمایز می‌کنند.

چگونه یک رپرتاژ آگهی مؤثر بنویسیم

۱. سعی نکنید به تمام داستان مشتریان‌تان بپردازید

۲. چهره‌ای برای کسب‌وکارها ایجاد کنید

۳. درباره‌ی چیزهایی بنویسید که برای خواننده‌ها جالب باشد

۴. گیرا و جذاب بنویسید

 

g) چت آنلاین

امروزه بلافاصله پس از ورود به بسیاری از سایت‌ها، چت‌باکس آنلاین کوچکی پایین صفحه سمت راست باز می‌شود و حسِ خوبِ پشتیبانی و همراهی همیشگی را به مخاطب القا می‌کند. ابزار گفتگو و پشتیبانی آنلاین، به شما کمک می‌کند به سادگی با مخاطبان سایت خود ارتباط برقرار کنید و رفتار آنان را تحلیل کنید.

 

image056 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

h) اس ام اس مارکتینگ SMS Marketing

بطور حتم تابحال پیامک تبلیغاتی دریافت کرده اید. انواع تبلیغات پیامکی در مورد معرفی محصول، معرفی خدمات جدید، شرایط فروش ویژه، تخفیفات، افتتاحیه و غیره که بطور روزانه به گوشی های همراه ارسال می گردند، در واقع بخشی از فرآیند بازاریابی بنام اس ام اس مارکتینگ محسوب می شوند. با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد امکاناتی همانند ارسال SMS انواع روشهای نوین بازاریابی مانند پیامک مارکتینگ پا به عرصه ظهور گذاشتند SMS Marketing یک روش کم هزینه، آسان و سریع در ارسال پیامک های تبلیغاتی بطور انبوه به مخاطبان بشمار می رود. اس ام اس مارکتینگ در صورتی که به انتخاب پیامک تبلیغاتی کوتاه، تاثیرگذار و ارسال به مخاطبان واقعی صورت پذیرد، بازخورد و عملکرد عالی از خود برجای می گذارد. کار کردن با پنل های ارسال پیامک انبوه ساده و راحت بوده و هر شخص، سازمان و شرکتی می تواند به سهولت آن را انجام دهد. از طرفی هزینه اجرای اس ام اس مارکتینگ در مقایسه با سایر روشهای بازاریابی کم و در عوض تاثیرپذیری بالایی دارد. شرکتها، سازمانها، فروشگاه ها و موسسات زیادی برای معرفی محصول جدید، خدمات ویژه و اطلاع رسانی به مشتریان و مخاطبان از روش SMS مارکتینگ استفاده می نمایند. از آنجائیکه اغلب افراد جامعه به موبایل دسترسی داشته و پیامک های خود را بررسی می کنند، لذا در صورت بهره برداری اصولی از اس ام اس مارکتینگ می توان نتایج خوبی از آن بدست آورد.

ارسال پوش نوتیفیکیشن

پوش‌ نوتیفیکیشن پیامی شبیه به پیام کوتاه (SMS) است که می‌تواند شامل عکس، تیتر و متن کوتاهی باشد که به کاربران شما ارسال می‌شود و آنها را به وب‌سایت یا اپلیکیشن‌تان باز می‌گرداند. روزانه میلیون‌ها پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی و غیرتبلیغاتی برای کاربران مختلف در سراسر دنیا ارسال می‌شود. می‌توانید از بسترهای مختلف ارسال پوش نوتیفیکیشن استفاده کنید و تعامل خود را با کاربران افزایش دهید.

با کمک پلتفرم های ارسال پوش نوتیفیکیشن همانند نجوا می توانید نرخ بازگشت کاربران به سایت، میزان فروش و ترافیک سایت تان را افزایش دهید و با ارسال نوتیف به میلیون ها کاربر، حضورتان را به آن ها یادآوری کنید.

انواع کسب و کارهایی که از دیجیتال مارکتینگ استفاده می­کنند:

 • فروشگاه‌های اینترنتی :مشخصاً این کسب‌وکارها با فروش اینترنتی محصولات روزگار می­گذرانند. هر کسب و کاری که محصولی با قابلیت فروش روی اینترنت داشته باشد در این دسته قرار می­گیرد.
 • تولیدکنندگان سرنخ: خیلی از کسب و کارها عملاً محصول و خدماتی را مستقیم در فضای دیجیتال عرضه نمی­کنند. بلکه محصول یا خدمات آنها در دنیای آفلاین ارائه می­شود. در چنین کسب و کارهایی بدست آوردن یک سرنخ از مخاطبان هدف همچون شماره تماس، ایمیل و… اهمیت بسیاری دارد که به بهترین شکل می­توانند در فضای دیجیتال با معرفی خدمات خود اطلاعات علاقمندان را جمع­آوری کرده و سپس برای بازاریابی تلفنی و حتی حضوری اقدام کنند.

یک دیجیتال مارکتر چه میکند، وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابان دیجیتال کسانی هستند که با توجه به هدف و بودجه شرکت برای افزایش آگاهی برند یا جذب مشتریان از همه کانال های بازاریابی دیجیتال استفاده می کنند. بازاریابان دیجیتال روی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) خاصی متمرکز هستند و با توجه به آنها و سنجش دقیق شان، بازدهی هر یک از کمپین های مختلف خود در کانال های مختلف را اندازه گیری می کنند و با این نتایج بهترین آن ها را اجرا می کنند.

در یک استارتاپ یا کسب و کاری کوچک ممکن است یک دیجیتال مارکتر همه مسئولیت های بازاریابی دیجیتال را برعهده بگیرد. اما در سازمانهای بزرگتر به مرور برای هر یک از کانال ها و تاکتیک های بازاریابی دیجیتال متخصصینی خاص به وجود می آید. به عنوان مثال، نقشهای زیر در سازمان های بزرگتر رایج است:

KPI : نقش اصلی   

ترافیک ارگانیک : مدیر سئو

زمان سپری شده کاربر در صفحه، ترافیک کلی بلاگ: مدیر بازاریابی محتوایی

تعداد فالوئرها، به اشتراک گذاشتن ها، درگیر سازی:مدیرشبکه های اجتماعی

نرخ بازکردن ایمیل، نرخ کلیک روی لینکهای ایمیل:مدیر ایمیل مارکتینگ

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز هست؟

به استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بستگی دارد. برای دسته اول که بازاریابی دیجیتال نوع آفلاین بود هزینه های شما ممکن است بسیار بالا باشد. از قیمت های سرسام آور تبلیغات تلویزیونی نمی توان چشم پوشی کرد. اما در روش های بازاریابی آنلاین روش های بسیار کم هزینه تری موجود است.

 

 image058 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

چهارچوب کلی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

چهار چوبی در حوزه اهداف و کانال های دیجیتال مارکتینگ مرسوم است به نام چهارچوب RACE Reach-Act-Convert-Engage

در هر یک از این مراحل، اهداف و کانال ها و روش ها بازاریابی متفاوت خواهد بود. در بخش reach هدف جذب مشتریان یا آشنایی اولیه آن ها با خدمات است. در این بخش از بازاریابی های آفلاین یا آنلاین می توان استفاده کرد. در بخش Act هدف آن است که مشتری خرید اولین خود را انجام دهد و به قولی فعال سازی شود. در این بخش می توان از شبکه های اجتماعی، صفحات فرود، بازاریابی مجدد، ایمیل مارکتینگ یا ... استفاده کرد.

در بخش Convert هدف آن است که مشتری به یک خریدار پرتکرار تبدیل شود که برای هر شرکتی با هر میزان مختلفی از فروش، به معنی فروش پرتکرار است. از ریتاگتینگ، UGC,CRO ، شخصی سازی، ایمیل مارکتینگ و... می توان در این بخش استفاده کرد و در نهایت در بخش Engage هدف آن است که مشتری به یک مشتری وفادار و همیشگی تبدیل شود و یا این که اگر تکرار خریدهای او کم شده یا مدتی است خریدی نداشته مجدداً او را وفادار کنیم. در این بخش نیز شخصی سازی های اتوماتیک، برنامه های وفادارسازی، سیستم های CRM و... از تاکتیک های مرسوم است.

 

image060 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

 

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی  (سوشیال مدیا Social Media)

شبکه‌های اجتماعی دیگر به بخشی از زندگی روزمره‌ی بسیاری از ما تبدیل شده‌اند. ما از طریق این شبکه‌ها اخبار روز را دنبال می‌کنیم، مطالب مورد علاقۀ خود را می‌خوانیم و با دوستان‌مان در ارتباط هستیم. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید فرصتی خوب برای برندهای تجاری خود ایجاد کنید تا نام برندتان را در ذهن کاربران همیشگی کنید و با آنها یک رابطۀ دوستانه برقرار کنید. همچنین انتشار تبلیغ شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف و پرکاربَر می‌تواند تاثیر بسزایی در درآمدتان داشته باشد و به رشد کسب‌وکار شما کمک بسیار کند.

 

image062 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

سوشیال مدیا چیست :

سوشیال مدیا به معنی شبکه­ های اجتماعی است. سوشیال مدیاها ابزاری هستند برای به دست آوردن ترافیک و توجه مخاطبان به برند و یا کسب و کار شما است. یکی از راه های به دست آوردن بازدیدکنندگان بیشتر برای کسب و کار یا برند خود استفاده از سوشیال مدیاها است.

هدف سوشیال مدیاها ایجاد محتوای خاص و سالم است که به اشتراک گذاشته می­شود برای نمایش به سایر افراد. محتوایی مفید است که یک موضوع جذاب و داغ باشد و بتواند به صورت ویروسی در کل شبکه­ها، بین کاربران اشتراک پیدا کند.

در کنار سوشیال مدیاها یک وب سایت هم بسازید تا کسب و کار یا برند خود را رسمی­تر نشان دهید و اعتماد مشتریانتان را جلب کنید.

برای ماندگار بودن مخاطبانتان:

1ـ مشتریان خود را از طریق کانال های اجتماعی و سوشیال مدیاها بشناسید.

2ـ روی مشتریان خود تمرکز کنید.

3ـ تجربیات خودتان را با آن ها در میان بگذارید.

4ـ با مشتریانتان صحبت کنید و آن ها را بشناسید.

5ـ از علایق مشتریانتان مطلع شوید.

پرکاربردترین شبکه های اجتماعی :

 

 1. فیس بوک  (Facebook)
 2. گوگل پلاس  (Google +)
 3. توییتر  (Twitter)
 4. ویکی پدیا  (Wikipedia)
 5. لینکدین  (Linkedin Corporation)
 6. پینترست  (Pinterest)
 7. تلگرام  (Telegram)
 8. اینستاگرام  (Instagram)

 

 image098 بازاریابی الکترونیک (Digital Marketing)

 

 

مزایا استفاده  از سوشیال مدیا :

 

 • افزایش شهرت در شبکه های اجتماعی
 • برند سازی در شبکه های اجتماعی
 • شبکه های اجتماعی و سود آفرینی
 • شبکه های اجتماعی و وفاداری به برند
 • شبکه های اجتماعی و کاهش هزینه
 • افزایش ترافیک سایت

 

 

 

معیار موفق بودن  تعامل کاربران با برند شما از طریق سوشیال مدیاها:

 • تعداد لایک پست ها
 • تعداد به اشتراک گذاشتن پست ها
 • تعداد نمایش پست ها
 • تعداد کامنت پست ها
 • تعداد بازدید از پروفایل
 • یادآوری برند