واردات

 واردات درواقع به معنی ورود کالا می باشد که البته تنها کالا مدنظر نبوده و در زمینه خدمات نیز این واژه به کار می رود. واردات یعنی یک کالا از یک کشور مشخص به قلمرو گمرکی مشخصی در یک کشور دیگر وارد شود. بابت این عمل نیاز به تبادل ارز بین کشور مبدأ و کشور مقصد و البته کشور ثالث نیز وجود داشته که به زبان ساده، ارز بین فروشنده و خریدار تبادل می شود. به طور کلی در زمینه واردات 4 دسته بندی وجود دارد.

8-11 دنیای نو - صادرات کالا | واردات کالا | بازرگانی دنیای نو 8-13 دنیای نو - صادرات کالا | واردات کالا | بازرگانی دنیای نو
8-15 دنیای نو - صادرات کالا | واردات کالا | بازرگانی دنیای نو 8-17-1 دنیای نو - صادرات کالا | واردات کالا | بازرگانی دنیای نو

 

1ـ واردات قطعی

در زمینه واردات و صادرات به طور کلی موضوعی به عنوان واردات قطعی وجود دارد که خود شامل روش های متعددی براساس شیوه پرداخت کالا می باشد.

اولین روش در واردات قطعی، وارد کردن کالا از محل ارز خریداری شده است. به طوری که از سیستم های بانکی برای گشایش اعتبار استفاده می شود. نوع دیگر مربوط به واردات با ارز آزاد است که در این روند نیز گشایش اعتبار وجود دارد. در لیست واردات قطعی، موضوعی به عنوان واردات در مقابل صادرات دیده می شود که به نام شخص صادر کننده صورت گرفته از محل پروانه صادراتی صورت می گیرد که غیر قابل واگذاری است. واردات به شکل بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی نیز در این لیست قرار دارد که مورد تایید امور اقتصادی قرار می گیرد.

2ـ واردات موقت:

این نوع از واردات و صادرات که از نام آن نیز مشخص است، به این صورت عمل می کند که بعضی از کالاها به صورت مشخص وارد کشور شده و در زمانی مشخص نیاز است که از کشور خارج شود. این گزینه برای کالاهای خارجی که نیاز است در نمایشگاه های بین المللی در زمانی مشخص استفاده شود بارها دیده شده است. دستگاه های فیلمبرداری و همینطور عکسبرداری از مثال بارز در این سبک واردات و صادرات محسوب می شود. در واقع قرارداد گمرکی به صورت موقت صورت می گیرد.

3ـ کالای مرجوعی:

سومین بخش واردات و صادرات مربوط به کالاهای مرجوعی است و به طور کلی در قوانین واردات و صادرات این موضوع بسیار مهم است. کالاهایی که به کشور وارد شده است، اما به دلیل مختلف نیاز است که برگردانده شود. در واقع کالاهای مرجوعی در لیست واردات غیر قطعی قرار داشته و مبرهن است که از نوع موقت محسوب می شود.

4ـ ترانزیت خارجی و داخلی:

ترانزیت خارجی به این معنی است که کالاهای خارجی نیاز است که از خاک یک کشور در نقطه ای مشخص ورود کرده و از طرفی در نقطه مرز دیگر در وضعیت خروج قرار بگیرد. این سبک از کالاها هرگز صادرات و واردات قطعی محسوب نمی شود.

برای مثال فرض کنید کالایی قرار است از مرز ایران با ترکمنستان وارد شود. این کالا در مرزهای دریایی ایران بایست به کشور ثالث صادر شده و نیاز به بارگیری در کشتی می باشد. ترانزیت داخلی در خصوص کالای گمرک نشده از گمرک خانه است به طوری که به گمرک خانه دیگر حمل و نقل شود.

روند واردات کالا

در اینجا به روند واردات کالا از کشورهای دیگر می‌پردازیم.

  1. پرس و جو در بازار جهانی کالاها: روند واردات با پرس و جو در بازار جهانی آغاز می‌شود. اطلاعات را می‌توان از انجمن‌های بازرگانی دریافت کرد. در آخر با شرکت‌هایی که کالاهای مورد نیاز را برای صادرات ارائه می‌دهند، در مورد نرخ و شرایط تحویل و دیگر موارد صحبت می‌شود.
  2. دریافت مجوز واردات: واردکننده باید مجوز واردات را دریافت کند. برای این کار باید اطلاعاتی در مورد نیاز یا عدم نیاز و نحوه دریافت مجوز در اختیار داشته باشید.
  3. اخذ ارز خارجی: در مرحله بعدی، شما باید ارز کشوری را که می‌خواهید از آن کالا وارد کنید بدست آورید.
  4. ثبت سفارش: به صادرکنندگان سفارش دهید. سفارش شما باید حاوی اطلاعات دقیق در مورد رنگ، طرح، مقدار و موارد مهم دیگر در مورد محصول باشد.
  5. اعتبار نامه: این یک مرحله مهم در روند واردات است. شما از بانک اعتبار اسنادی دریافت می‌کنید که اعتبار شما را نشان می‌دهد. اعتبار اسنادی اصالت و شرایط و ضوابط سفارش شما را اثبات می‌کند.
  6. رسید حاوی اطلاعات مربوط به حمل و نقل: صادر کننده شما رسیدی که شامل اطلاعات مربوط به حمل و نقل دریایی مانند نام کشتی، شماره فاکتور، شرح کالای اعزام شده و غیره را برای شما ارسال می‌کند.
  7. ارسال اسناد واردات به بانک: با توجه به تحویل کالا، سند واردات برای اقدامات بیشتر به بانک ارسال می شود.
  8. دریافت تحویل: اسناد صادرات از مامور تحویل، دریافت می‌شود.
  9. ترخیص از گمرک: آخرین و خسته ‌کننده‌ترین مرحله فرآیند واردات مربوط به ترخیص کالا از گمرک است. برای کنترل کالاهای وارداتی باید تعداد زیادی تشریفات قانونی را انجام دهید.

خدمات واردات:

هلدینگ بین المللی دنیای نو آماده عقد قرارداد با شرکتها و بنگاه های خارج از کشور جهت واردات کالا یا خدمات به داخل کشور می باشد. اقدامات هلدینگ بین المللی دنیای نو پس از عقد قرارداد جهت واردات کالا یا خدمات به شرح ذیل می باشد:

1ـ اخذ مجوزهای قانونی برای وارد کردن کالا و خدمات

2ـ ارائه راهکار جهت سهولت در امر واردات

3ـ ترخیص کالا از گمرکات کشور و رایزنی با مراجع ذیصلاح قانونی

4ـ مشاوره جهت پخش کالا یا خدمات در کشور

5ـ حمل و نقل کالا از مرزهای قانونی به مقصدهای تعیین شده

6ـ ارائه گزارش دریافت کالا و گزارش ترابری آن به شرکت مبدأ

7ـ ارائه اطلاعات نهایی پس از پایان عملیات

هلدینگ بین المللی دنیای نو با بهره گیری از بهترین نیروها و راه های قانونی این امکان را فراهم آورده است که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی خارج از کشور بتوانند کالا و خدمات خود را با بالاترین کیفیت در داخل کشور عرضه کنند.

وارادات کالاها شامل:

ـ مواد غذایی (فله و بسته بندی)

ـ مواد آرایشی و بهداشتی، سلولوزی، شوینده

ـ دارو و تجهیزات پزشکی

ـ کاغذ، مقوا، خمیر کاغذ

ـ لوازم بسته بندی

ـ ماشین آلات صنعتی و لوازم یدکی آنها

ـ خدمات (تکنولوژی، فنی و مهندسی و...)