روزنامه‌نگاری هوش مصنوعی و رباتیک در حال فتح بازار است

نمایشگاه محتوای دیجیتال DCX به نمایش این مساله خواهد پرداخت که الگوریتم ها و راه حل های خودکار به چه نحوی در حال تغییر بازار تولیدکنندگان رسانه، اخبار و محتوا هستند.

در نمایشگاه محتوای دیجیتال DCX که از 10 تا 12 اکتبر در برلین برگزار شد ، تولید کنندگان زیادی به نمایش آخرین راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی پرداختند که در رسانه ها به کار می روند. شرکت هایی همچون Element AI, Klangoo, Norkon Computing Systems, Poool, textOmatic, Updatemi or Utopia Analytics یا Utopia Analytics به دنبال این هستند که با بهره گیری از حوزه هایی چون روزنامه‌نگاری و مدیریت داده های رباتیک و سفارشی سازی اخبار، به پیشتاز صنعت اخبار تبدیل شوند.

از هوش مصنوعی بیش تر در نرم افزار ها و الگوریتم هایی استفاده می شود که می خواهند هوش انسان را تقلید کنند. در حوزه روزنامه‌نگاری، این فناوری ها وارد بخش هایی چون تولید خبر و مدیریت محتوا شده اند. بازدیدکنندگان نمایشگاه DCX از آخرین راه حل ها و پیشنهادات سیستم های هوش مصنوعی مطلع می شوند. روزنامه‌نگارها و متخصصان بازاریابی می توانند از این سیستم ها در کارهای خود استفاده کنند. این پیشرفت دیگر تنها منحصر به داستان های علمی تخیلی نیست.

روزنامه‌نگاری رباتیک و وبلاگ نویسی خودکار هم در DCX وجود خواهد داشت. برای مثال، در این نمایشگاه شرکت تکستوماتیک (textOmatic) از آخرین برنامه تولید متن خودکار پرده برداری می کند. این محصول تازه که با حمایت ابتکارات دیجیتال تازه گوگل (DNI) ساخته شده است، می تواند به تولید مقاله ها و گزارش هایی درباره آب و هوا، مسائل مالی، ورزشی و رویدادهای مختلف بپردازد و هم چنین در لحظه، به صورت خودکار یک محصول یا گزارش های مالی را بررسی کند.

پالس (Pulse) هم یک مثال دیگر است. یک راه حل کامل که می توان از آن برای اخبار مالی مربوط به تبادلات بازار سهام استفاده کرد. این شرکت هم چنین لایو سنتر (Live Center) را در سبد محصولات خود دارد، یک راه حل وبلاگ نویسی که آخرین اخبار را خودش می نویسد. با این سیستم، روزنامه ها و خبرسازان می توانند تصاویر بصری مناسب را به صورت مستقیم در پست های خود لحاظ کنند. شرکت المنت AI از شهر مونترال کانادا، اولین شرکتی است که بعد از این که فعالیت خود را شروع کرد، به صورت مستقیم از مایکروسافت بودجه دریافت کرد. این شرکت در نمایشگاه DCX محصولات زیادی در حوزه هوش مصنوعی ارائه می دهد.

المنت AI وعده داده است که در توسعه استراتژی هوش مصنوعی خود از تمام شرکت ها حمایت کند. این شرکت موفق علاوه بر راه حل های اختصاصی، ابزارهای آماده استفاده زیادی همچون سیستم های هوش مصنوعی برای تبلیغات یا راه حل های ساخت محصولات چند رسانه ای (از صدا تا ویدئو) ارائه می دهد. شرکت کلنگو (Klangoo) یکی از تولید کنندگان راه حل های سفارشی است که محصولات مختلفی، از محصولات سفارشی گرفته تا مدیریت داده ها ارائه می دهد.

مگنت (Magnet) به تولیدکنندگان رسانه امکان می دهد که خبرهای توصیه شده سفارشی و خبرنامه های ویژه در اختیار خواننده ها قرار دهند یا حتی گزینه آگاه سازی از اخبار را در اختیار کاربر قرار دهند. به همین ترتیب، پول (Pool) به ناشران تازه کمک می کند که اخباری که در اختیار خواننده قرار می گیرد را به صورت سفارشی گزینش کنند. این کار با توجه به مدل های پرداختی شخصی صورت می گیرد. این شرکت نوپای فرانسوی می تواند تعیین کند کدام کاربران کدام خبرها را بینند. این شرکت از این داده ها برای تولید محتوای ویژه و مخصوص برای این خواننده ها استفاده می کند. hyScore.io راه حل RESTful API را ارائه کرده است. این راه حل داده های خام منابع مختلف را استخراج کرده و آن ها را در قالب فرمت ها، متن ها و کلیدواژه های ساختار مند عرضه می کند.

در این حوزه هدف این است که پروفایل های کاربری ویژه ای با اطلاعات و ویدئوهای متناسب تامین شود. شرکت نوپای فنلاندی اتوپیا آنالتیکس (Utopia Analytics) در بخش هایی چون تحلیل متن، ماشین یادگیری، داده های بزرگ و هوش مصنوعی فعالیت می کند. تعدیل سازی خودکار بحث هایی که در رسانه های اجتماعی شکل می گیرد، یکی از سناریوهای احتمالی مد نظر این شرکت است. علاوه بر برنامه هایی که به تامین دانش پس زمینه می پردازند، بازدید کنندگان این نمایشگاه علاوه بر این که می توانند از راه حل های واقعی ارائه شده توسط نمایش دهنده ها بهره مند شوند، هم چنین این فرصت را دارند که به جلسات سخنرانی مختلف رفته و درباره هوش مصنوعی و روزنامه‌نگاری رباتیک اطلاعات زیادی کسب کنند. این مساله به ویژه در روز اول نمایشگاه، یعنی سه شنبه 10 اکتبر بیش تر دیده شد.

مایکل هرشبریک، مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران شرکت نوپای Updatemi، با مقاله ای تحت عنوان «اختلال در رسانه توسط هوش مصنوعی»، این رویداد را آغاز کرد، دکتر نیل ترمن از دانشگاه لادویگ مکسیمیلیان مونیخ (LMU)، درباره «روزنامه‌نگاری رباتیک» و دو ویدئوی خبری که توسط کامپیوتر تولید شده اند، صحبت کرد. هم چنین ملانی راسمن از LMU، به بررسی اجمالی برنامه های فعلی این حوزه پرداخت.

استیون مارل از شرکت اکس سمنتیکس (Ax Semantics) درباره تاثیرات برنامه های تخصصی بر روی آموزش روزنامه‌نگاری صحبت کرد ولفگانگ زیرت که یک روزنامه‌نگار رباتیک است، نقطه نظرات و گزارش های خود را درباره روش های عملی مواجهه با خودکارسازی در این صنعت با حاضران به اشتراک گذاشت. هرمان بنس، رئیس هیئت مدیره textOmatic AG، درباره خوراک های خبری (نیوزفید) بسیار سفارشی صحبت می کند که توسط راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی تولید می‌شود سخن گفت .