بخش29) پخش محصولات

پخش، فرآیند فروش و ارائه محصول یا خدمات به مشتریان است. که بخش مهمی از یک استراتژی بازاریابی همراه با عواملی مانند محصول، قیمت و ارتقاء به حساب می آید. محصولات و خدمات از طریق کانال هایی مانند فروش مستقیم، تجارت الکترونیک، مکان های خرده فروشی و شرکا توزیع می شوند. استراتژی توزیع ممکن است شامل چند کانال باشد،( با استراتژی قیمت گذاری جداگانه برای هر یک). در استراتژی توزیع ، بکارگیری روش های مختلف مدیریت شرکای کانال امری رایج است. پخش معمولا یک عنصر جغرافیایی دارد و استفاده از کانالهای مختلف برای مناطق متفاوت روشی متداول است. برای مثال، از شرکا، ممکن است برای دسترسی به بازارهای بین المللی استفاده شود.
کانال‌های توزیع بر دو نوع مستقیم یا غیر مستقیم هستند که در حالت مستقیم کالا بدون واسطه از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده می‌رسد ولی در حالت غیر مستقیم، کانال می‌تواند از اجزای مختلفی مانند عمده فروش‌ها، توزیع کننده‌ها، عامل‌ها یا خرده فروش‌ها تشکیل شده باشد. هر واسط کالا را از واسط قبلی با قیمت مشخصی دریافت می‌کند و با قیمت بیشتری به واسط بعدی می‌فروشد تا این که نهایتاً به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

جریان‌های توزیع:

در یک کانال توزیع سه نوع جریان حضور دارند:
1-جریان کالا از سوی تولیدکننده به سوی مصرف‌کننده
2-جریان مالی (و پول) از مصرف‌کننده به سوی تولیدکننده
3-جریان اطلاعات به صورت دو سویه

انواع کانال‌های توزیع:

کانال توزیع با توجه به این که در بر گیرنده کدام واسطه‌ها باشند، می‌تواند یکی از چهار حالت زیر باشد:
1-تولیدکننده- مصرف‌کننده: این نوع کانال ساده‌ترین و کوتاه‌ترین نوع کانال توزیع هست. به صورتی که تولیدکننده خودش و به صورت مستقیم محصولش را به مصرف‌کننده می‌فروشد.
2-تولیدکننده- خرده فروش- مصرف‌کننده: این نوع کانال توزیع نسبت به حالت قبلی یک واسطه جدید به اسم خرده فروش دارد که می‌تواند فروشگاه‌های زنجیره‌ای باشند. این نوع کانال دیگر تولیدکننده درگیر مستقیم فروش نیست و فشار این کار را از دوش خود برداشته است. در عوض می‌تواند از بیرون روی فرایند توزیع نظارت داشته باشد.
3-تولیدکننده- عمده فروش- خرده فروش- مصرف‌کننده: این نوع کانال متداول‌ترین نوع کانال توزیع هست که در آن دو واسطه به نام خرده فروش و عمده فروش بین مصرف‌کننده و تولیدکننده حضور دارند. این نوع کانال توزیع برای تولیدکنندگانی مناسب است که قدرت مالی کم و گستره محصولات محدودتری دارند.
4-تولیدکننده - عامل- عمده فروش- خرده فروش- مصرف‌کننده: این نوع کانال توزیع طولانی‌ترین نوع کانال است که در آن سه واسطه درگیر هستند؛ و برای توزیع های گسترده‌تر با تنوع محصولات و حضور در بازارهای گوناگون مناسب است.

 

پخش مویرگی

پخش مویرگی به سیستم پخشی گفته می شود که از طریق کانال های توزیع، شبیه به مویرگ ها و شاهرگ های بدن انسان، انجام می شود.

انواع پخش:

1-پخش سرد: در مرحله اول فردی به عنوان ویزیتور به فروشگاه سر می‌زند و با ابزار خود شروع به ویزیت و سفارش گیری می‌کند. سپس پس از ارسال درخواست به شرکت پخش مأمور توزیع سفارش فروشگاه را تحویل می‌دهد.
2-پخش گرم: در این نوع پخش مأمور توزیع و ویزیتور یک نفر می‌باشد به این شکل که ویزیتور محصولات را در خودرو خود می‌گذارد سپس با سر زدن به فروشگاه‌ها با ابزار خود شروع به ویزیت و سفارش گیری می‌کند. پس از ثبت سفارش محصولات مورد نیاز فروشگاه را در همان لحظه به فروشگاه تحویل می‌دهد.

pakh7 پخش کالا| پخش داخلی| پخش بین المللی| دنیای نو

مزایای پخش مویرگی:

1-جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تر و به روزتر از بازار

2-پوشش بیشتر بازار

3-ارتباطات گسترده‌تر با مشتریان

4-کاهش ریسک از دست دادن مشتری

5-کاهش سوختی پول

6-افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت

7-کاهش احتمال شکل‌گیری رقبای جدید

8-کاهش امکان زیر قیمت فروشی

9-جریان دائم نقدینگی

10-امکان تفویض اختیار بیشتر به شعبات

 

pakh72 پخش کالا| پخش داخلی| پخش بین المللی| دنیای نو

پخش داخلی:

مجموعه دنیای نو این امکان را برای شرکت های تولیدی و خدماتی ایجاد کرده است که کالا یا خدمات خود را در سراسر کشور معرفی و عرضه کنند. پخش داخلی با استفاده از علم تحلیل بازار و مدیریت عرضه کالا و خدمات در کلیه نقـاط شهرها و با بکارگیـری نیـروهای مجـرب جهت ارائه هـر چه بهتـر کالا و خدمات شرکت ها باعث رونق بیشتر کسب و کار شرکت ها و گردش مالی بالاتر نسبت به گذشته خواهد شد.
مجموعه دنیای نو با استفاده از سامانه مدیریت پخش مویرگی در داخل کشور هر گونه کالا و خدمات قابل عرضه در سطح کشور را با بهترین کیفیت و زمان بندی مناسب توزیع می نماید.

 

 

پخش بین المللی:

پخش بین المللی کالا یا خدمات عبارت است از کلیه اقدامات مدیریتی جهت تحلیل بازار کشور مقصد و عرضه کالا و خدمات با بهترین کمیت و کیفیت در کشور مقصد و همچنین اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیریط در کشور مبدا و کشور مقصد. مجموعه دنیای نو پخش بین المللی کلیه کالا و خدمات قابل عرضه در سایر کشورها خصوصا کشورهای همسایه نظیر عراق، ترکیه، قطر، امارات، عمان، کویت، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و ... را با بهره گیری از دانش روز بازار بین الملل و همچنین رصد دقیق نرخ ارز کشورها به انجام می رساند. مجموعه دنیای نو در جهت تسهیل امر پخش برای شرکت های تولیدی و خدماتی آماده عقد قرارداد جهت اخذ مجوزهای لازم و پخش کالا و خدمات به صورت بین المللی می باشد.

 pakh73 پخش کالا| پخش داخلی| پخش بین المللی| دنیای نو  pakh74 پخش کالا| پخش داخلی| پخش بین المللی| دنیای نو
 pakh75 پخش کالا| پخش داخلی| پخش بین المللی| دنیای نو  pakh76 پخش کالا| پخش داخلی| پخش بین المللی| دنیای نو