اخبار

باتری لیتیومی محققان هاروارد پس از ۲ دقیقه شارژ تا دهه‌ها دوام می‌آورد

محققان هاروارد نوعی باتری با آنود لیتیوم توسعه داده‌اند که دیگر مشکلات واکنش پذیری و انفجار باتری‌های لیتیومی گذشته را نخواهد داشت.
در حالت کلی باتری‌های لیتیومی دارای پتانسیل بسیار زیادی برای ذخیره انرژی بوده و با توجه به مقرون به صرفه بودن و قابلیت بازیافت نسبت به باتری‌های سنتی برتری دارند. یک باتری لیتیوم فلزی قادر است در صورت قرارگیری در لپ‌تاپ تنها در چند دقیقه شارژ شده و چرخه‌های شارژ طولانی مدت آن نیز مانع از تخریب لپ‌تاپ خواهد شد.
البته این باتری‌ها همیشه دارای مشکل واکنش پذیری بوده و آند لیتیوم فلزی ممکن است باعث انفجار شود. از این رو در طول دهه‌های گذشته محققان برای حل این مشکل تلاش‌های بسیاری داشتند. اکنون محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد در مقاله‌ای اعلام کرده‌اند موفق به حل مشکل واکنش پذیری عمومی آند لیتیوم فلزی شده‌اند. شین لیدان دانشیار این دانشکده فناوری جدید را همانند یک تراففل شکلاتی خوانده و گفته است در این فناوری جدید فلز لیتیوم در اطراف ذرات سیلیکون همانند پوسته شکلات سخت در اطراف مغز فندق پیچیده خواهد شد. این محقق به همراه تیم خود در تحقیقات اخیر متوجه شد قرار دادن ذرات سیلیکونی در اندازه میکرون در داخل آند باعث می‌شود تا اثر آبکاری کاهش پیدا کرده و ۸۰ درصد از ظرفیت این باتری ها نیز پس از ۶۰۰۰ چرخه شارژ حفظ شود. در حال حاضر باتری های کنونی و راه حل‌های ذخیره‌سازی انرژی مانعی برای حرکت انواع فناوری به سمت جلو شده است.
منبع: تکنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *